Sık Karşılaşılan 5 Besin İlaç Etkileşimi

Kolesterol ilacı ile greyfurt suyunun içilmemesi uyarıları muhtemelen duymuşsunuzdur. Ancak, kaçınılması gereken tek gıda ve ilaç kombinasyonu değildir. Greyfurt suyu hem reçeteli hem de reçetesiz satılan diğer ilaçlarla etkileşime girebilir. Ve diğer birçok yiyecek de sıklıkla ilaçlarla etkileşime girer.

İşte en sık ilaçlarla etkileşime giren beş besin.

Üzüm suyu

Greyfurt suyunun ilaçla etkileşime girmesinin bir yolu, bazı, ancak tümü değil, kolesterol düşürücü statinlerde olduğu gibi, bazı ilaçların emilimini artırmaktır. MedinePlus, statin kullanıyorsanız greyfurt suyundan kaçınmanızı önerir.

Greyfurt suyu ayrıca vücudun anormal ilaçları metabolize etmesine neden olarak ilacın normal kan seviyelerinden daha düşük veya daha yüksek olmasına neden olabilir. Antihistaminikler, kan basıncı ilaçları, tiroid replasman ilaçları, oral kontraseptifler, mide asidi bloke eden ilaçlar ve öksürük kesici dekstrometorfan dahil olmak üzere birçok ilaç bu şekilde etkilenir. Bu ilaçları alırken greyfurt suyu alımını önlemek veya önemli ölçüde azaltmak en iyisidir.

Ancak greyfurt suyu neden diğer narenciye sularının değil endişe vericidir? Greyfurt suyu, bu ilaçların özelliklerini değiştirmek için vücutta hareket eden furanokumarinler adı verilen bir bileşik sınıfı içerir. Portakal suyu ve diğer narenciye suları bu bileşikleri içermez. Greyfurt akrabaları olan Seville portakalları ve greyfurt için bazı endişeler var.

Yeşil yapraklı sebzeler

Coumadin gibi kan inceltme ilaçlar ® (varfarin) K vitaminine bağımlı pıhtılaşma faktörleri ile girişim yapar. K vitamini bakımından çok fazla yeşil yapraklı sebze yemek, kan inceltici maddelerin pıhtılaşmayı önleme yeteneğini azaltabilir. Ama yeşillikleri tamamen bırakmak zorunda değilsin. Sorunlar, ilacın etkinliğini değiştirebileceği için alımın önemli ölçüde ve aniden artması veya azalmasından kaynaklanmaktadır. Bu yüzden yeşilliklerinizi, tamamen kaçınmak yerine tutarlı miktarlarda yiyin.

Doğal Siyah Meyankökü (Glycyrrhiza)

Siyah meyan kökü yapmak için kullanılan doğal bir bileşen olan Glycyrrhiza, potasyumun vücutta tükenmesine neden olurken, sodyumun daha fazla tutulmasını sağlar. Vücudun potasyum tükenmesi durumunda, kalp yetmezliğini tedavi etmek için kullanılan bir ilaç olan digoksinin etkinliği, kalbin uygun şekilde atmamasına neden olarak büyük ölçüde arttırılabilir.

Glycyrrhiza ayrıca yüksek tansiyon ilaçlarının etkinliğini azaltabilir. Ve Coumadin ®(warfarin) alan kişiler , glisiriza’nın ilacı parçalayabildiğinden ve vücudun pıhtılaşma mekanizmasında bir artışa yol açtığından sakınmalıdır.

Bu ilaçların hepsini alırken aşırı miktarda doğal meyankökünden kaçınılmalıdır. Bununla birlikte, yapay olarak tatlandırılmış kara meyankökü glisiriza içermez ve endişe verici değildir.

Tuz yerine geçen maddeler

Kalp yetmezliği için digoxin veya yüksek tansiyon için ACE inhibitörleri alan tüketiciler, en sık sodyumun potasyum ile değiştirildiği tuz ikameleri konusunda dikkatli olmalıdır. Potasyum tüketimi arttıkça, digoksinin etkinliği azaltılabilir ve bu da kalp yetmezliği ile sonuçlanabilir. ACE inhibitörleri alanların, kan potasyum seviyelerinde önemli bir artış görebileceği, çünkü bu ilaçların potasyum arttırdığı bilinmektedir.

Böbrek fonksiyonunuzu düşürdüyseniz, tuz yerine kullanılan maddelerin doktorunuzla görüşün.

Tiraminli Gıdalar

Amino asit tiraminindeki yüksek kan seviyeleri kan basıncında bir artışa neden olabilir. Monoamin oksidaz inhibitörleri veya (depresyonu tedavi eden MAOI’ler ve Parkinson hastalığının semptomlarını tedavi etmek için kullanılan ilaçlar dahil) tiramin parçalanmasına müdahale eden bazı ilaçlar: Tiramin bakımından zengin gıdalar, bunlarla sınırlı olmamak üzere, çikolata, yaşlı ve olgun peynirler, füme ve yaşlı / fermente etler, sosisli sandviçler, bazı işlenmiş öğle etleri, fermente soya ürünleri ve fıçı biralar (konserve ve şişelenmiş biralar TAMAM).

Yeni bir ilaç için reçete alırken veya reçetesiz satılan yeni bir ilaç alırken, daima ilaç uyarı etiketlerini okuyun ve doktorunuza veya eczacınıza hangi gıdalardan veya diğer ilaçlardan kaçınmanız veya endişelenmeniz gerektiğini sorun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir