Serebral Palsi Nedir ve Bebeğinizi Nasıl Etkileyebilir?

Serebral palsi, duyusal ve motor becerileri etkileyen bir hastalıktır. Genellikle hamilelik, doğum sırasında ve çocuğun hayatının ilk 3 ila 5 yıllarında meydana gelebilecek beyin hasarlarından kaynaklanmaktadır.

Bazı Bebekler Neden Serebral Palsi ile Doğuyor?

Serebral palsi sonucu olabilir –

 • Hamilelik sırasında ortaya çıkan sorunlar . Bazı karmaşık gebeliklerde fetüsün beyni hasar görebilir, az gelişmiş veya anormal şekilde gelişebilir.
 • Bu hasara enfeksiyonlar, anne sağlığı sorunları veya genetik bozukluklar neden olabilir.
 • Doğum ve doğum sırasındaki sorunlar da beyin felci neden olabilir. Zor veya uzun süreli çalışma, beyine oksijen arzı eksikliğine neden olabilir. Doğum sırasında kafa travması da beyinde hasara neden olabilir.
 • Prematüre bebekler genellikle term bebeklerine göre serebral palsi olma riski altındadır.
 • Erken çocukluk veya çocukluk döneminde kurşun zehirlenmesi veya bakteriyel menenjit gibi diğer faktörler de beyin felci neden olabilir.

Serebral Palsinin Çocuğun Gelişimine Olası Etkileri Nelerdir?

# 1 Büyüme İle İlgili Konular

Serebral palside beyin hasarı, görme kaybı, işitme sorunu, konuşma bozuklukları ve öğrenme güçlüğü gibi çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir .

# 2 Ayakta ve Dengeyi Koruyun

Serebral palsi genel kas kontrolünü ve koordinasyonunu etkilediğinden, hareketsiz durmak ve dengeyi korumak gibi basit hareketler bile zordur.

# 3 Düzenli Yaşam Fonksiyonları

Solunum, mesane ve barsak kontrolü, yeme ve konuşma gibi diğer fonksiyonlar da bir çocuğun beyin felci olduğu zaman da etkilenebilir.

Serebral Palsili Bir Çocuğun Yaşam Beklentisi Nedir?

Çoğu ebeveyn, geleceğin çocukları için nelere sahip olduğu konusunda endişe duymaktadır. Serebral palsiden muzdarip bir çocuğun yaşam beklentisi, durumun ciddiyetine bağlıdır.

Hafif bir beyin felci vakası çeken bir çocuk genellikle karmaşık bir çocuktan muzdarip bir çocuktan daha uzun yaşar.

Sağlık hizmeti sağlayıcınızın tavsiyesine uyarak, uygun tedaviyi almak ve mevcut tedavileri almak, yaşam kalitesini ve genel beklentisini iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Serebral Palsi, Çocuğun Genel Gelişimini Nasıl Etkiler?

Serebral palsiden muzdarip çocuklarda değişken derecelerde fiziksel sakatlık görülür. Bazı çocuklar sadece hafif bozukluklardan muzdarip olabilir, bazıları ise beyin hasarının derecesine bağlı olarak ciddi şekilde etkilenebilir.

Serebral palsili bir çocuk gibi tıbbi sorunlardan muzdarip olabilir –

 • Gecikmeli veya yavaş gelişme.
 • Nöbetler
 • Görme bozukluğu
 • Körlük
 • İşitme kaybı
 • Konuşma problemleri
 • Aşırı tükürük ve sallanma.
 • Uyku bozuklukları
 • Kemiklerin zayıflığı
 • Davranış sorunları
 • İletişim problemleri.
 • Çeşitli zihinsel engelli.

Bazı çocuklar ayrıca, yiyecek veya sıvının akciğerlere ya da yiyeceklerin dökülmesini içeren gastroözofageal reflü içine girdiği yerlerde yiyecek aspirasyonunu da yaşayabilir.

Serebral Palsinin Tedavisi Var mı?

Bugüne kadar, serebral palsi için bir tedavi bulunamamıştır, ancak aynı şekilde mücadele eden çocuklara yardım etmek için alternatif tedaviler mevcuttur.

Bazı durumlarda, ameliyatlar bu durumla yaşayan çocuklara da yardımcı olabilir.

Serebral Palsinin Teşhisi ve Tedavisi

Yukarıda belirtilen benzer belirti ve semptomları gözlemliyorsanız , çocuğunuzun beyin felci olup olmadığını daha fazla değerlendirebilen bir Çocuk Doktoruna götürmenizönemlidir .

Çocuğun beyin felci olup olmadığını değerlendirmek için bir dizi laboratuvar testi, MRG, kranial ultrason ve EEG yapılacaktır. Bu testler ayrıca beyin hasarının derecesini ve olası nedenlerini de belirleyecektir.

Serebral palsi uzun süreli bakım ve tedavi gerektirir.

Bu nedenle ziyaret etmeniz ve danışmanız sizin için önemlidir –

# 1 Çocuk doktoru –

Bir Çocuk Doktoru çocuğunuzun genel gelişimini değerlendirecek ve çocuğunuza yardımcı olabilecek olası tedavi yöntemini anlamanıza yardımcı olacaktır.

# 2 Pediatrik nörolog –

Çocuğunuzun nörolojik gelişimini değerlendirebilen profesyonel ve eğitimli bir tıp doktorunun fikrini almanız veya bu görüşe katılmanız önemlidir. Pediatrik Bir Nörolog çocuğunuzun nörolojik bozukluklarını tedavi eder ve bunları nasıl yöneteceğiniz konusunda tavsiyede bulunur.

# 3 Ortopedi cerrahı –

Serebral palsiden muzdarip olan çocuklar zayıflamış ve gelişmemiş kemik ve kas yapısını sağlamıştır. Ortopedi cerrahı çocuğunuzun kemik ve kas gelişimini inceler ve çocuğunuzun ona göre tedavi edilmesini sağlar.

# 4 Fizyoterapist –

Fiziksel terapiler çocuğunuzun kas gücünü ve koordinasyon becerilerini geliştirmesine yardımcı olabilir. Bir fizyoterapist sadece küçük çocuğunuz için gerekli olan egzersizleri önermeyecek, aynı zamanda daha etkili sonuçlar için doğru yapılmasını sağlayacaktır.

# 5 Konuşma ve dil terapisti-  

Bir konuşma terapisti çocuğunuzun konuşma gelişimini ve onunla ilişkili bozukluklarını belirleyebilir ve değerlendirebilir . Bununla birlikte, terapistiniz çocuğunuzun konuşma ve dil ile ilgili becerilerini geliştirmesine yardımcı olacak tedavinin doğru ve etkili bir kursunu sunacaktır.

# 6 Psikiyatrist veya Psikolog –

Bir ruh sağlığı uzmanı çocuğunuzun bakımına katılabilir. Durumunuzu anlamanıza ve kabul etmenize yardımcı olabilir. Doktorunuz ayrıca size ve çocuğunuza, tüm zorluklarla daha iyi başa çıkmayı öğrenmenize yardımcı olacaktır.

Serebral Palsi Tedavisi

Doktorunuz, çocuğunuzun kaslarının durumunu iyileştirebilecek ilaçlar verebilir. Bazı ilaçlar ayrıca fonksiyonel yetenekleri geliştirebilir, sarkmayı azaltabilir, ağrıyı etkili bir şekilde tedavi edebilir ve çocuğunuzun durumuyla ilgili diğer komplikasyonları yönetmeye yardımcı olabilir.

Mevcut ilaç tedavilerini, etkinliklerini ve bununla ilişkili riskleri tartışmanız önemlidir. Doktorunuzla tanışmak için bir noktaya değininiz ve önerilen tıbbi tedavinin çocuğunuzun durumuna uygun olup olmadığını tartışınız.

Serebral Palsi Cerrahisi

Ortopedik ameliyatlar, ciddi kas ve kemik deformasyonlarından muzdarip çocukların durumunu iyileştirebilir. Cerrahi prosedürler, vücutla karşılaştırıldığında orantılı olarak çok kısa olan kasları ve tendonları uzatmaya yardımcı olabilir.

Cerrahi düzeltmeler eklem hareketliliğini artırabilir. Ayrıca genel vücut yapısını iyileştirir ve ağrıyı azaltır.

Ebeveyn Olarak Çocuğunuz İçin Ne Yapabilirsiniz?

 • Çocuğunuzun mevcut semptomlarını fark edin ve yazın. Tedavisi sırasında hayatında meydana gelen değişiklikleri belgeleyin.
 • Çocuğunuzun ilaç ve takviyelerinin bir listesini yapın. Doz ve süre ile ilgili doktorunuzla detaylı bir tartışma yapın.
 • Bir sonraki ziyaretinizde doktorunuza sormanız gereken soruların bir listesini yapın.
 • Ayrıca bir arkadaşınızdan doktora yaptığınız ziyaretlerde size eşlik etmesini isteyebilirsiniz; böylece daha fazla bilgi anlaşılır ve korunur.

SONUÇ

Çocuğunuzu düzenli olarak planlanmış tüm ziyaretlere ve aylık randevularınıza götürmeniz önemlidir. Bu ziyaretler, bebeğinizin doktorunun yaşına göre duyusal ve motor becerileri gelişimini izlemesine yardımcı olduğu için son derece önemlidir.

Serebral palsiden mustarip çocuklar, daha sağlıklı bir yaşam sağlayan uygun tıbbi tedavinin yanı sıra sevgi ve dikkat isterler.

Çocuğunuz adına soru sormaktan veya konuşmaktan çekinmeyin. Çocuğunuzun tedavisi ve gelişimi ile ilgili olarak doktorlarından, terapistlerinden ve öğretmenlerinden sorular sorun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir