Sağlıklı Yemek Yapmanın 7 Püf Noktası

Restoranlarımızı seviyoruz. Ulusal Restoran Derneği’ne göre, Amerikalılar yemeklerinin yaklaşık yüzde 24’ünü (neredeyse dörtte biri) evlerinden uzakta yiyorlar.

Restoran yemeklerinin harika görünmesi, koklanması ve tadına bakılması gerektiği anlamına gelir ve bu, menüler tereyağlı veya zengin soslarla kaplı ana yemekler, kremalı soslar ve az miktarda kepekli tahıllar, meyveler ve sebzelerden oluşan ana yemekler sunduğunda, beslenmenin zaman zaman azalmasına neden olur.

Bunu Tweetle

Sağlıklı bir beslenme planına sadık kalırken bir yemeğin tadını çıkarmak için bu stratejileri deneyin. 

1. Sleuth It Out

Bugünlerde hemen hemen her yerde sağlıklı besinler bulabilirsiniz. İşin püf noktası, restorana girmeden önce nelerle karşılaştığınızı ve menü açıklamaları ile baştan çıkarıcı olduğunuzu bilmektir. Pek çok restoranın menüleri çevrimiçi durumda – bazılarında besin bilgileri mevcut. En sağlıklı seçeneklerle varış noktasını seçebilecek ve en iyi yemeği sipariş etmek ve gerektiğinde ikame talep etmek üzere hazır yemeğe gideceksiniz.

Çıkmadan önce bir plan yapın: 

  • O gün büyük bir öğle yemeği yerseniz, hafif bir akşam yemeği yiyin. Veya önceden bir restorana gideceğinizi biliyorsanız, gün boyunca daha hafif yemekler yapmayı planlayın.
  • Yavaş yavaş yemeye söz ver. Beyninizin midenizden aç kalmadığınızı belirten mesajı alması yaklaşık 20 dakika sürer. Hızlı yiyenler genellikle aşırı yemektir, yavaş yiyenler ise daha az yemeye meyillidir ve hala tatmin edicidir.
  • Fiziksel aktiviteyi yemeğin bir parçası haline getirin. Tek ihtiyacınız olan rahat bir çift ayakkabı. 10-15 dakikalık yürüme mesafesinde bir restoran seçin. Yemeğinizi, 30 dakikalık fiziksel aktivitenizi alacak ve park zorluklarından kaçınacaksınız. Veya yemekten önce veya sonra grup halinde hareket edin. Bir yemekten önce hızlı bir yürüyüş size sohbet etmek için zaman verir. Sonra bir gezinti, sindiriminize yardımcı olur.

2. Tabağını Bölme

Yarım porsiyon istemek veya yemeğinizi bir arkadaşınızla paylaşmak için muhtemelen tavsiye okudunuz. Ancak bazı restoranlarda üretilen dev porsiyon büyüklükleri göz önüne alındığında, yarısı hala çok fazla olabilir. Tabağınızın evde nasıl görüneceğini görselleştirme ve restoran yemeğinizde bunu kopyalamaya çalışın.

Ve, sipariş verirken kasıtlı olun. Yağsız proteinli yiyecekler, az yağlı süt ürünleri, meyveler, sebzeler ve kepekli tahıllar gibi tüm farklı yiyecek gruplarından sağlıklı seçimler ekleyerek yemeğinizi dengeleyin. Size “bir kasede denge” sağlayan taze yapılmış salataları arayın. Örneğin, fırınlanmış veya ızgara tavuk, fasülye veya deniz mahsulleri içeren entrée salataları, lif ve diğer besinlerle birlikte protein sağlar. Porsiyon boyutunu kontrol etmek için yandan pansuman isteyin.

Sandviç sos için, marul, domates, avokado ve soğan gibi sebzeli seçeneklerle gidin; çeşniler kullanıyorsanız, ketçap, hardal, sos veya salsa seçin.

Yan salata, fırında patates veya meyve gibi sağlıklı garnitürler sipariş ederek yemeğinizi tamamlayın. Fırında patatesinizin besin değerini sebzeler, salsa veya kırmızı biber ile süsleyerek arttırın.

3. Öğünüzü Ekleyin

Sağlıklı beslenmenin, yiyemeyeceğiniz şeyler hakkında olduğunu mu düşünüyorsunuz? Kaçınılması gereken yiyeceklerden ziyade tabağınıza hangi sağlıklı maddeleri ekleyeceğinize odaklanın. Tam tahıllı ekmekler, makarnalar ve kenarlar arayın; zeytinyağı, avokado, fındık ve tohum gibi sağlıklı yağlara sahip yiyecekleri tercih etmek; çok meyve ve sebze sipariş ettiğinizden emin olun; ve yağsız et, hindi, tavuk veya balık için gidin.

4. aşırı aç gitmeyin

Açlıktan oturarak oturuyorsunuz ve bilmeden önce ana yemeğiniz gelmeden önce birkaç parça tereyağlı ekmek döktünüz. Restorana gitmeden önce çok kızdıysanız, meyve gibi küçük bir atıştırmalık alın. Veya restoranda açlıktan kurtulmak için bir bardak çorba çorbası veya küçük bir salata sipariş edin.

5. İfadeleri İzle

Bir yemeğin bir menüde tanımlanma şekli, nasıl hazırlandığına dair ipuçları verebilir. Yiyeceklerin daha az yağ ile pişirildiği anlamına gelen “ızgara”, “broiled” veya “buğulanmış” gibi sözcükleri arayın ve “kızarmış”, “ekmekli”, “boğulmuş”, “alfred”, “zengin” “ve” kremsi “

6. Sor, Sor, Sor

Sunucunuzdan yemeğinizi sağlıklı bir şekilde almanız için yardım etmesini istemekten korkmayın. Örneğin, normal patates kızartması yerine bir salata veya yemekli cips isteyebilirsiniz. Ayrıca daha az yağ veya peynir ile hazırlanacak eşyalar isteyebilir, sunucudan ekmek sepetini alıp yanlarında salata sosu servis edebilir ve ana yemeğin meze bölümünü isteyebilirsiniz.

“Menü dışı” bile sık sık sipariş edebilirsiniz – örneğin, şefin sizin için hazırlayabileceği vejetaryen yemeği veya ızgara tavuk ve buğulanmış sebzeler hazırlamanın mümkün olup olmadığını sorun. Birçok restoran uymaktan mutluluk duyar.

Dışarıda yemek yemekten hoşlanıyorsanız, sağlıklı kalmak istiyorsanız durmanız gerektiğini düşünmeyin. Bazı hazırlıklar ve anlayışlı değişimlerle, evde hazırladıklarınız kadar besleyici olan yemekler sipariş edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir