İdrar Yolu Enfeksiyonu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonları (İYE) oldukça yaygındır. UTI’ler sadece ebeveynleri rahatsız etmekle kalmaz, çocuğa da çok fazla rahatsızlık getirir.

Bununla birlikte, etkili bir şekilde antibiyotiklerle tedavi edilebilirler ve genellikle ciddi değildirler. Ancak görmezden gelinir ve tedavi edilmezse, idrar yolu Enfeksiyonları ciddi komplikasyonlara ve böbrek hasarına neden olabilir.

Yukarıda belirtilenler, bilmeniz gereken UTI’lerle ilgili bazı gerçeklerdir.

Bebeklerde ÜYE Sebebi Nedir?

Çocuklarda çoğu idrar yolu enfeksiyonları (İYE) bakterilerden kaynaklanmaktadır. Bu bakteriler idrar yollarında ilerler. Normalde dışkıda da bulunan kalın bağırsaktaki bakterilerden kaynaklanırlar.

GENEL ÖZELLİKLER

UTI durumunda belirtilerinizi belirtmenin ve paylaşmanın küçük çocuğunuz için zor olabileceğini unutmayın. İdrar yolu enfeksiyonu olup olmadığını belirlemek için onu gözlemlemek ve rahatsızlıklarını anlamak zorunda kalacaksınız.

Size yardımcı olmak için, işte UTI’yı gösteren bazı genel işaretler –

 • Ateş
 • Kusma
 • sinirlilik
 • Gecikmiş kilo alımı
 • Letarji
 • Açlık ya da zayıf beslenme kaybı
 • Derinin sarı renk değişikliği

Bebek İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Yapar?

Küçük çocuğunuzun idrar yolu enfeksiyonu olup olmadığını belirlemek için daha iyi ve daha spesifik bir şekilde, belirtilerini aşağıda belirtilen hususlarla karşılaştırın.

İdrar yolu enfeksiyonu durumunda çocuğunuz yaşayabilir –

 • İdrar yaparken ağrı ve yanma hissi – Çocuğunuz idrar yaparken ağlayabilir ve kendi alanlarında tahriş gibi diğer rahatsızlık belirtilerini gösterebilir.
 • Özel alanda kaşıntı.
 • Normal idrar alışkanlıklarında değişiklik.
 • Hoş olmayan bir koku ile idrar.
 • Karın ağrısı
 • Bulutlu çiş.
 • Çişindeki kan.

Çocuğunuzun Üriner Sistem Enfeksiyonu Olduğunu Nasıl Bilirsiniz?

Bebeğiniz idrar yolu enfeksiyonu belirten belirti ve semptomlar gösterirse, sağlık uzmanınız, gözleminizin doğru olup olmadığını tespit edebilmesinden emin olabilir.

Doktorunuz semptomları inceleyecek ve küçük çocuğunuzun idrar yolu enfeksiyonu geçirip geçirmediğinden kesinlikle emin olmak için idrar muayenesi gibi laboratuvar testleri yapacak.

Tedavi genellikle idrar incelendikten sonra başlar.

Doktor aşağıdaki durumlarda anormallikleri kontrol etmek için başka testler yapabilir:

 • Çocuğunuz daha önce İYE geçirdi.
 • Çocuğunuz 6 aylıktan küçük.
 • Çocuğunuzun semptomlarında 24 ila 48 saat tedavi süresinde iyileşme olmaz.
 • Çocuğunuzun idrar akışı azalması veya yüksek tansiyon gibi olağandışı semptomları var.
 • Karında veya mesanesinde bir topak veya kitle varsa.

Çocuğunuzun ÜYE alması riskini nasıl önleyebilirsiniz?

İşte çocuğunuzun idrar yolu enfeksiyonu geçirme riskini azaltmak için yapabileceğiniz bazı şeyler.

# 1 Kabızlık riskinden sakının ve minimize edin –

Kabızlık, rektumda yüksek oranda E. coli bakteri seviyesine yol açarak, idrar yollarına yayılma riskini artırabilir. 6 ay boyunca doğru şekilde emzirilmezse çocuğunuz kabız olabilir. Hidrasyon eksikliği de kabızlığa neden olabilir.

# 2 Hijyen sağlayın –

Çocuğunuza kendi özel alanını yıkamasını ve silmesini öğretin ve teşvik edin. Bu, bakterilerin üretraya girme riskini önlemek ve en aza indirmek için önden arkaya yapılmalıdır.

# 3 Çocuğunuzu iyi sulandırın –

Çocuğunuzu iyi sulu tutmak için önemlidir. Çocuğunuz yeterince sıvı almıyorsa, İYE şansı önemli ölçüde artabilir.

# 4 Emzirme –

Sadece bebeği 6 ay emziriniz. Anne Sütü bebeğin dokunulmazlığını artırarak enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olur. Emzirme ayrıca kabızlık olasılığını azaltır .

# 5 Düzenli olarak idrara çıkın –

İdrarda tutmak ya da düzenli olarak idrar yapmamak idrar yolu enfeksiyonları riskini de artırabilir. Küçük çocuğunuz mesanesini boşalttığında, ÜYE’lere neden olan bazı bakteriler yıkanabilir.

# 6 Pamuk seç –

Sentetik iç çamaşırı kullanmaktan kaçının. Sentetik giysiler bakteri üremesini teşvik edebilir. Bol ve rahat bir pamuklu iç çamaşırı seçin. Küçük çocuk bezi ve iç çamaşırınızı düzenli olarak kontrol ettiğinizden ve değiştirdiğinizden emin olun.

# 7 C Vitamini Ekle –

C vitamini kesinlikle bağışıklık sistemini geliştirip idrar yollarını sağlıklı tuttuğu için İYE risklerini kesinlikle azaltabilir. Verilmesi 12 aylıktan yukarıda çocuklara meyve ve C vitamini açısından zengin sebze İYE riskini azaltabilir .

# 8 Isıyı acı ile yatıştırır –

İYE’nin acısı küçük çocuğunuza çok fazla rahatsızlık verebilir. Bir ısıtma yastığı uygulamak, alanı yatıştırmaya yardımcı olabilir. Pedin doğrudan cilde uygulanmadığından emin olun, doğrudan ısı temasını en aza indirmek için pedin altında temiz bir bez kullanabilirsiniz.

# 9 Tıbbi yardım alın –

Unutmayın, herhangi bir rahatsızlık durumunda daima bir doktora başvurmalısınız . Doktorunuz çocuğunuza uygun dikkat ve tedavi verilmesini sağlayacaktır. Ayrıca, çocuğunuzun doğru bir şekilde teşhis edildiğinden ve böylece tedavinin uygun olduğundan emin olacaktır.

Sonuç

ÜYE’ler çocuklarda en sık görülen enfeksiyonlardan biridir, bu nedenle ebeveynlerin ÜYE’lerin nedenini, semptomlarını, önlenmesini ve tedavi seyrini bilmesi ve anlaması önemlidir.

İYE durumunda, tıbbi tedavi ve dikkat, etkili bir tedavi için önemlidir. Ebeveynler, UTI risklerini azaltmak ve en aza indirmek için tüm önleyici tedbirleri almalıdır, böylece küçük çocuklarının mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesi için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir