Bebeklerde Kolik Ağrısı: Her Bir Ailenin Bilmesi Gerekenler

Bebek bir neşe demeti ve aynı zamanda büyük bir sorumluluktur. Bir anne olarak, bazen bebeğin bakımını üstlenmek çok zor olabilir. Bebeğin bakımı, beslenmesi ve yaşamından siz sorumlusunuz. Yeni doğanların konuşmalarını ifade edemedikleri ihtiyaçları anlamak zor. Bir annenin, rahatsızlığı gidermek için beden dilini okumasını ve bebeğin ağlamasını öğrenmesi önemlidir.

Koliklerin neyle ilgili olduğunu anlamanıza yardımcı olacak ve ağrıyı yönetmeniz için size ebeveynlik ipuçları veren bazı bilgiler.

Kolik nedir?

Kolik iyi tanımlanmış bir problem değil, bebeğin yaşadığı bir tür rahatsızlığın göstergesidir. Araştırmalar, kolik nedenlerinin kesin olmadığını söylüyor.

İyi beslenmiş, başka türlü sağlıklı bir bebek süresiz ve tutarsız bir şekilde ağlayabilir. Ağlama günde üç saat veya daha fazla sürebilir ve haftada üç kez oluşabilir. Her ne kadar ebeveynlerin bebeğin sıkıntısına tanık olması acı verici olsa da, koliklerin uzun süren bir sorun olmadığı gerçeği bir teselli faktörüdür. Hem erkek hem dişi, biberonla beslenen ve emzirilen bebekler koliklere eğilimlidir.

Kolik nedenleri nelerdir?

Bebeklerin yaşadığı karın ağrısı ve rahatsızlık nedeniyle:

• Sindirim sisteminde şişkinliğe neden olan gaz;

• bağırsaktaki kas spazmları;

• hızlı hormonal değişiklikler;

• ışığa veya sese aşırı duyarlılık (bu aşırı bebeğin durması kadar bebeğin ağlamasına da neden olabilir); ve

• Hızla büyüyen sinir sisteminin neden olduğu gelişimsel ağrı.

Hatta bazı doktorlar, bebeğin ruh halini kolik olarak nitelendiriyor, ki bu çok zor anlaşılıyor ama doğru olabilir.

Kolik muzdarip bir bebeğe yardım nasıl sağlanmalı?

Sürekli ağlamak bebeği sinirlendirir ve yemek, içmek veya uyumak için isteksiz yapabilir. İşte kolikten muzdarip bir bebeği sakinleştirmek için bazı basit yollar.

• Böyle durumlarda bebekle güçlü bir bağ kurmanız kullanışlı olur. Bebeği kucağınızda tutmak ve yumuşak bir tonda konuşmak ve şarkı söylemek bebeği rahatlatabilir – stresli bir bebek bile dinlendiğinde ağlamayı hızlı bir şekilde durdurur.

• Bebeği, havanın girme şansının daha az olduğu bir yerde beslemeye çalışın. Bebeği biberonla beslerseniz, daha küçük delikli bir meme ucu deneyebilirsiniz. Bebeğin her yemekten sonra geğmesini sağlamayı unutmayın. Bu kolik semptomları azaltabilir.

• Bebeği sallanan sandalyede sallamayı deneyin; sallanan hareket ağlayan bebeği yatıştırır. Bazı bebekler aynı zamanda bir arabanın hareketini sever ve sakinleşir ya da araba sürerken uyumaya gider.

• Bebeğe masaj yapmak kasları gevşetebilir ve bebeği rahatlatabilir. Çoğu bebek masajı sever ve masaj sırasında uyuyabilir. Masaj yaparken nazik olun ve kullanılabilecek yağları doktorunuza danışın.

• Sırt veya karnın ovulması bebeği sakinleştirebilir. Sağlam ve dairesel hareketlerle sürtünme, herhangi bir gazı serbest bırakabilir ve bebeğin uykuya dalmasına yardımcı olabilir.

• Biberonla beslenmesi durumunda bebeğin formülünü veya yoğunluğunu deneyebilir ve değiştirebilirsiniz. Bebeğinizi emzirirseniz, baharatlı veya gaza neden olan yiyecekleri yemeyi de sınırlamanız gerekebilir.

• İyi bilinen bir sindirim yardımcısı olan Bonnisan damlaları, kolik tedavisinde yardımcı olabilir. Aynı zamanda kolik ile ilişkili kas spazmlarını hafifletir, gazı gastrointestinal sistemden dışarı atar ve akut ve kronik enfeksiyonlarla mücadele eder.

Kolikten muzdarip bebekleri yönetmek bazen zor olabilir. Bebeğinizi o sırada yönetmek, sizin için çok fazla vergi gibi görünüyorsa, aile üyelerinizden yardım almaktan çekinmeyin. Bebeğin ateşi, kızarıklığı, kusması veya her zaman çok uykulu gelmesi durumunda doktora gittiğinizden emin olun. Tıbbi müdahale gerektiren altta yatan bir durum olabilir.

Bebeklerde Kolik Hastalığı

bebek kolik nedir

bebek kolik sancısı

bebek kolik oldugu ne zaman başlar

bebek kolik ilacı

bebek kolik belirtileri

bebek kolik ağrısı

bebek kolik masajı

bebek kolik ağlama

kolik bebek anne karnı sesi

kolik bebek araba sesi

bebekler de kolik

kolik bebek beşiği

kolik bebek belirtisi

kolik bebek bitkisel çözüm

kolik bebek blog

kolik bebek cozum

kolik bebek çözümleri

kolik bebek gaz çıkarma

kolik bebek kesin çözüm

kolik bebek gazı nasıl çıkarılır

kolik bebek damlası

kolik bebek davranışları

kolik bebek diyeti

kolik bebek doktoru

kolik bebek emzik

kolik bebek elektrik süpürgesi

kolik bebek ekşi

kolik bebek emer mi

kolik bebek emmiyor

kolik bebek fön makinesi sesi indir

kolik bebek forum

kolik bebek hareketleri

kolik bebek hikayeleri

kolik bebek her gün ağlarmı

kolik bebek hangi mamaları

kolik bebek hastalığı nedir

kolik bebek kakası

kolik bebek kac saat uyur

kolik bebek kesin uyutma

kolik bebek müzikleri elektrik süpürgesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir